Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırmasın

18/03/2013 - Pazartesi

Çanakkale Zaferi ulusumuzun bütün varlığıyla özgürlük ve bağımsızlık uğruna verdiği mücadelenin sembolüdür. Bugün bu zaferin 98. yılını kutlarken aziz şehitlerimizi minnetle ve rahmetle anıyoruz. Çanakkale Zaferi; sadece Türkiye tarihi için değil dünya tarihinde de bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde yurttaşların belirleyici ve aktif bir rol oynadığı, kahramanlık ve fedakarlıkların doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur.

Bugün yaşadığımız topraklar üzerinde özgürce dolaşabiliyorsak, bunu Çanakkale’de verilen ölüm kalım savaşına borçluyuz. Çünkü bundan 98 yıl önce; emperyalist güçler, Çanakkale Zaferi sonucunda Türkiye üzerinde istedikleri paylaşımı gerçekleştirememiş, geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun temelleri de Çanakkale Zaferi ile atılmıştır. Ancak son zamanlarda bu zaferin önemi göz ardı edilmekte, ulus bilincini aşılayan bu kahramanlık destanları kimi güçlerce önemsizleştirilmek istenmektedir.

Kurtuluş Ordusunun onca imkansızlığa, olumsuzluğa rağmen ırktan, renkten, mezhepten arınmış olarak birlik ve beraberlik içerisinde omuz omuza yan yana olmayı başarmış olması, bugün üzerine yeniden ve yeniden düşünülmesi gereken bir olgudur. Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan bilinci koruyacağımıza ve bu bilinci genç kuşaklara aktaracağımıza söz veriyoruz.

Çanakkale şiiriyle savaşın dehşetini, vahşetini ve bütün yamyamların üzerimize üzerimize gelişlerinin tasvirini yapan Mehmet Akif ERSOY'a : "Bir daha bu denli bir İstiklal Marşı yazabilir misin? diye sormuşlar.  Mehmet Akif ERSOY:

-"Allah bu Millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmayı göstermesin." cümlesiyle cevap vermiş.

Yurdumuzu işgal eden emperyalist güçlere karşı, ulusumuzun eşsiz bir mücadele ile vermiş olduğu var olma savaşı ve bu savaş sonrasında kazandığımız zaferin 98. yıldönümünde, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyor. Allah şehadetinizi en güzel bir şekilde kabul etsin.

Bu vesileyle okulumuzda Çanakkale Şehitlerini Anma Etkinliğini düzenleyen Okulumuz Türkçe Öğretmeni Arzu ERGENOĞLU hanıma, emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederiz.