GAZETEMİZ 

 

Hekimhan    Atatürk İlköğretim Okulu'nun yedi boyunca TOMURCUK gazetesini, Hekimhan Sakarya  İlköğretim Okulu'nun GÖKKUŞAĞI, Hekimhan Kız Meslek Lisesinin VUSLAT , Hekimhan Halk Eğitimi Merkezi KARDELEN, Tevfik Memnune Gültekin İlköğretim Okulu GÖKKUŞAĞI, Rahmi Akıncı İlköğretim Okulu AKINCI gazetelerinin editörlüğünü ve mizanpajını yapma onuru nail oldum.

Hekimhan    Atatürk İlköğretim Okulu'nun TOMURCUK gazetesini hiç bir reklam almadan her sayısını yeterince basıp Kültür ve Edebiyat Kolu öğrencileri marifetiyle maliyetine satıp gazetemizi yaşatmaya çalışıyorduk. Gazetemizin bir sayısını satarken Gülal ÖZDEMİR adlı bir öğrencim "Hocam ben bir daha gazete satmam." diye ağlaya ağlaya içeri girdi. Bende bozuldum bir anda.

-Hayırdır kızım. Ne oldu. Diye sordum.

- Daha ne olsun hocam. Adam gazetenin parasını verdi. Gazeteyi almadan "Gazeteyi alın bir başkasına satarsınız." dedi. Bu kadar boş bir gazete mi ki okumaya bile tenezzül etmiyor?

- Ağlama kızım. Herkes nasibi kadarını alır. Horoz inciyi kuyumcudan bir avuç darıyla değişirken mantığı neyse o adamın mantığı da o.

O günden sonra okul gazetelerini yazı yazan öğrenci sayısı kadar çıkartmaya başladım ve duvarlarda yayınladım.

Hekimhan Halk Eğitimi Merkezi gazetesi KARDELEN'in yayınlanan sayısını kursiyerlerime dönem sonu uygulama notu olarak verdiğim bir sayfalık mizanpaj ve hazırlık çalışmalarını birleştirerek yayınladım. O yıllarda bilgisayar kursu alan daha sonra Hekimhan Milli Eğitim'de beraber çalıştığımız ve bir süre önce vefat eden Nail ALTUNÖZ'e kabri geniş, toprağı bol olsun diyorum.

Editörlüğünü ve mizanpajını yaptığım gazetelerin Mart sayılarında muhakkak Anzaklı Ömer ve İki Osmanlı Askeri  yazılarını yayınlamamın sebebi  Mart ayına uygunluğu nedeniyle herkesle paylaşmak gayreti içerisinde olduğum içindir. Eğer hani hayalimden geçmiyor değil bir gün bu okulum  da duvar gazetesi çıkarırsak Mart sayısında yine yayınlayarak daha çok kişiye ulaşma gayreti içerisinde olacağım.

Artık gazetelerimizi  kağıda basmadan web sayfamızda yayınlayarak daha çok kitlelere ulaşabiliriz.

Teknoloji ilerledi. Daha önceki çalışmalarımızı web sayfasında e-gazete şeklinde yayınıyoruz.

Genelde arşivimde bulunan belgelerimi silmem. Bulduğum gazetelerin birer örneğini bire bir örneğini E-Gazeteye dönüştürerek yayınlıyorum.

Not: Arşivimde bulamadığım gazeteleri geniş bir arama sonunda bulursam sizlerle paylaşacağım.

 

    Okumak İçin Gazeteyi Tıklayın  
       
1- Hekimhan Atatürk İlköğretim Okulu TOMURCUK  
       
2- Hekimhan Sakarya İlköğretim Okulu GÖKKUŞAĞI  ( Arşivde Yok )  
       
3- Hekimhan Kız Meslek Lisesi VUSLAT    ( Arşivde Yok )  
       
4- Hekimhan  Halk Eğitimi Merkezi KARDELEN  
       
5- Tevfik Memnune Gültekin İlköğretim Okulu GÖKKUŞAĞI  
       
6- Rahmi Akıncı İlköğretim Okulu AKINCI  
       
       

Yusuf ÇOBAN - Web Tasarımcısı